Zastosowanie sody oczyszczonej w medycynie

Zastosowanie sody oczyszczonej w medycynie

Wodorowęglan sodu, potocznie zwany sodą oczyszczoną ma wiele właściwości. Popularna biała substancja stosowana jest przede wszystkim w kuchni. Soda to składnik proszku do pieczenia, składnik musujących tabletek czy napojów gazowanych. Jednak ma ona również wiele nietypowych zastosowań, które warto znać- szczególnie w medycynie. Na jakie dolegliwości soda oczyszczona może pomóc?

Odświeża oddech

Z pozoru błaha sprawa, nie mająca nic wspólnego z medycyną. Jednak przykry zapach z ust może wiązać się z halitozą. Jest to choroba, a raczej objaw innych schorzeń, na przykład chorób ucha. Płucząc jamę ustną roztworem sody oczyszczonej z wodą bez problemu pozbędziemy się przykrego zapachu. Zarówno tego spowodowanego halitozą jak i tego od czosnku, czy kawy. Zaleca się płukać buzię regularnie np.: raz dziennie lub bezpośrednio po spożyciu posiłku powodującego przykry zapach.

Ból gardła i katar

Aby pozbyć się tych uciążliwych objawów przeziębienia należy wykonywać inhalacje. W litrze gorącej wody rozpuścić łyżkę sody oczyszczonej. Wdychać unoszącą się parę. Dla polepszenia efektu można na ramiona i głowę narzucić ręcznik, będzie on kumulował parę. Jeżeli objawy nie ustąpią można zrobić płukankę na gardło z sody, brązowego cukru, i soli. Składniki rozpuścić w szklance wody i płukać gardło przynajmniej raz dziennie. Na katar natomiast dodatkowo można przyrządzić krople. ¼ sody oczyszczonej pomieszaj z łyżką wody i wpuszczaj do nosa po jednej lub po dwie krople do każdej dziurki.

Afty

Kto nie zna tych okropnych ranek, które rozprzestrzeniają się po jamie ustnej w błyskawicznym tempie? Miejsca gdzie występują uciążliwe, bolesne zmiany skórne przemywaj ciepłą wodą z sodą oczyszczoną. Rany powinny zagoić się znacznie szybciej.

Toksyny

Soda oczyszczona pomoże ci pozbyć się toksyn z organizmu. Stosując terapie sodową powinniśmy równocześnie dostarczać organizmowi cukier oraz powstrzymać się od jedzenia zbyt tłustych posiłków. Płyn trzeba stosować regularnie, jednak nie dłużej niż 3 tygodnie.

Mukowiscydoza

Trwają badania dotyczące wpływu roztworu sody oczyszczonej na walkę z mukowiscydozą. Jednak zauważono, że osoby chore na mukowiscydozę mają bardziej kwaśny odczyn dróg oddechowych niż osoby zdrowe. Utrudnia to zwalczanie bakterii odpowiedzialnych za infekcje. Roztwór sody przywraca pH do optymalnego poziomu. Jednak z racji wczesnego etapu badań osoby chore powinny skonsultować taką aromaterapię ze specjalistą, gdyż nie wiadomo jak zareaguje ich organizm.

Oparzenia

Mieszanka sody oczyszczonej, mąki kukurydzianej i letniej wody zminimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się bąbli po oparzeniach słonecznych. Taka mikstura powinna znaleźć się w wannie, a my powinniśmy zanurzyć się w niej na tyle czasu ile zdołamy wytrzymać.
Infekcje dróg moczowych
Aby pozbyć się pieczenia związanego z infekcjami dróg moczowych do wody podczas kąpieli dodaj średnią ilość sody oczyszczonej. Ok. łyżeczki na litr wody. Substancja to złagodzi podrażnione miejsca.

Ukąszenia owadów

Do sody dodaj odrobinę wody, tak, by powstała pasta. Natrzyj nią miejsca ugryzień. Poprawi to pH i przyniesie natychmiastową ulgę.

Nowotwory

Sok z cytryny w połączeniu z sodą ma działanie przeciwnowotworowe. Soda normuje pH, natomiast cytryna ma właściwości hamujące procesy oksydacyjne. Mieszanka ta jest świetną profilaktyką chroniącą przed nowotworem. Jednak pamiętajmy, że soda podnosi ciśnienie krwi.

Zgaga

Roztwór sody oczyszczonej niweluje uczucie palenia w przełyku, gdyż działa neutralizująco na kwas żołądkowy.
Soda oczyszczona ma wiele właściwości i jest substancją, którą zawsze powinniśmy mieć pod ręką. To podstawowy środek w medycynie naturalnej oraz jeden z produktów wiodących prym w kuchni. Sprawdź działanie sody oczyszczonej, a już nigdy nie będziesz chciała z niej zrezygnować.