System automatycznego nawadniania ogrodu

System automatycznego nawadniania ogrodu

Ostatnimi czasy letnia pora w naszym kraju wyróżnia się wysokimi temperaturami, duża ilością słońca oraz suszą pojawiającą się w wyniku zbyt małych opadów deszczu. Jeśli rośliny w naszym ogrodzie nie mogą samodzielnie pobrać potrzebnej im ilości wody, niezbędne jest okazanie im wsparcia w tej kwestii. Jednak codzienne, własnoręczne podlewanie trawnika i poszczególnych roślin może okazać się naprawdę pracochłonne. Dobrym pomysłem jest chociażby zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania ogrodu. Sprawdź na czym polega takie rozwiązanie oraz jakie wady i zalety się z nim wiążą!

Jak zamontować w ogrodzie system nawadniający?

System nawadniający składa się z kilku podstawowych elementów. Jego głównym punktem jest automatyczny sterownik. Od niego odchodzą przewody, które doprowadzają wodę do różnych zraszaczy umiejscowionych w ogrodzie. W zależności od wielkości powierzchni, jaka ma zostać podlana, ich liczba może być różna. Tak samo jak zraszacze mogą przyjmować różnorodną formę. Mogą być statyczne lub ruszające się. Można umieścić je na powierzchni trawnika, jak również w zagłębieniu murawy. Jednak wybór poszczególnych elementów takiego systemu jest tak naprawdę kwestią drugorzędną. Rozpocząć bowiem należy od rozplanowania sposobu, w jaki system automatycznego podlewania ogrodu zostanie w nim zamontowany. Taki projekt można przygotować samodzielnie, tak samo jak możliwe jest zamontowanie poszczególnych elementów we własnym zakresie. Jednak o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na pomoc fachowca. Okazać ją mogą przedstawiciele firmy, która zajmuje się produkowaniem systemów nawadniających. Jeśli zakupi się u nich wszystkie składniki instalacji, mogą oni wykonać projekt, w którym prawidłowo rozplanują rozmieszczenie zraszaczy oraz odległości od innych elementów znajdujących się w ogrodzie, w jakich mają się one znajdywać. Dopasują je do wielu czynników – kształtu ogrodu, ukształtowania terenu, jaki się w nim znajduje, wielkości podlewanej powierzchni, jak również ilości oraz gatunków roślin i reprezentowanych przez nie potrzeb w zakresie dodatkowego nawadniania.

Automatyczne nawadnianie ogrodu – jakie zalety wiążą się z instalacją?

Dzięki zamontowaniu w ogrodzie profesjonalnego systemu nawadniającego, możesz być pewny, że taka inwestycja przyniesie wiele korzyści. Oto najważniejsze mocne strony takiego sposobu nawadniania ogrodu:

  • Nie musisz każdego dnia pamiętać o podlewaniu ogrodu. W związku z czym możesz wyjechać na kilkudniowy urlop, a nawet najbardziej upalny dzień nie zagrozi wyglądowi trawnika oraz roślin rosnących na Twoim podwórku.
  • To wielka oszczędność czasu, który możesz przeznaczyć na odpoczynek na świeżym powietrzu lub wykonanie innych prac ogrodowych.
  • Trawnik oraz rośliny znajdujące się w ogrodzie są w dobrej formie, ich wzrost jest optymalny, a poprawie ulega również ich wygląd.
  • Nie musisz martwić się, że działanie czynników atmosferycznych negatywnie wpłynie na stan roślinności w Twoim ogrodzie.
  • W przypadku wyboru takiego rozwiązania woda nie zostaje zmarnowana. Ilość wody dostarczanej do roślin jest bowiem zgodna z ich potrzebami. Przyczynia się do nie tylko do ochrony środowiska naturalnego, ale również oszczędności ekonomicznych w postaci płacenia niskich rachunków za wodę.
  • Rośliny w ogrodzie otrzymują tyle wody ile jest im potrzebne, a jej strumień nie działa na nie destrukcyjnie. Bowiem woda jest stopniowo uwalniana przez delikatne zraszacze o różnym natężeniu oraz linie kroplujące.
  • Możliwość zastosowania wielu modeli zraszaczy pozwala równomiernie nawodnić całą powierzchnię ogrodu.
  • System automatycznego podlewania, jeśli jest prawidłowo zainstalowany, nie jest widoczny, dzięki czemu estetyka ogrodu nie zostaje zaburzona.

Czy automatyczny system podlewania ma jakieś wady?

Jednak przed podjęciem decyzji związanej z zainstalowanej takiego systemu trzeba wziąć pod uwagę pewne niedogodności, których nie brakuje. Podstawową są oczywiście dosyć wysokie koszty takiego nowoczesnego rozwiązania. Sam proces instalacji zraszaczy oraz innych elementów tego systemu jest czasochłonny, co może w pewien sposób ograniczyć możliwość korzystania z podwórka. Niekiedy może dojść również do zniszczenia pewnych części ogrodu, czy tez konieczności przesadzenia niektórych roślin. Sam zakup i instalacja systemu to dopiero początek. Na późniejszym etapie nie można zapomnieć o jego konserwacji, która umożliwi korzystanie z niego przez długi czas.

Podsumowanie

Jak widać, montaż automatycznego systemu nawadniania ogrodu ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jednak przed podjęciem decyzji związanej z instalacją takiego zautomatyzowanego urządzenia należy przede wszystkim uwzględnić swoje możliwości finansowe. Bowiem taka inwestycja nie należy do najtańszych. Wiąże się z zakupem poszczególnych części takiego systemu, ich montażem, systematyczną konserwacją oraz kosztami ewentualnej naprawy. Łącznie trzeba liczyć się z wydaniem kilku tysięcy złotych. Jednak liczne korzyści, które można w ten sposób osiągnąć warte są tych pieniędzy.