Nawadnianie ogrodu na co zwrócić uwagę?

Obecnie można zaobserwować zmiany klimatu w Polsce. Szczególnie późną wiosną i latem występują przeplatające się okresy suszy, dni obfitujące w opady deszczu oraz upalne tygodnie. Dlatego wielu właścicieli ogrodów, chcąc nie chcąc, decyduje się na dodatkowe nawadnianie swojego podwórka. Wszystko po to, aby otoczenie ich domu prezentowało się atrakcyjnie i estetycznie. W tym celu, należy skorzystać z automatycznego systemu złożonego ze zraszaczy. Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas planowania montażu instalacji nawadniającej!
Dostosuj rodzaj zraszaczy do rodzaju podlewanego terenu!
Jest kilka czynników, które należy uwzględnić podczas podejmowania decyzji o zamontowaniu systemu automatycznego nawadniania. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rodzaj zraszaczy, które mają znaleźć się na konkretnym terenie. Warto o tym pamiętać, ponieważ każdy model zraszacza nadaje się do podlewania innego obszaru. Dla przykładu, należy skupić się na wymiarach ogrodu. Jeśli jest to niewielka rabata lub mały ogród, idealnie sprawdzi się tam zraszacz statyczny – wynurzalny lub niewynurzalny. Natomiast do podlewania dużego podwórka lub trawnika najbardziej nadaje się zraszacz obrotowy, który dzięki ruszającej się dokoła turbinie, cechuje się dużo większym zasięgiem. Bardzo często dodatkowej ilości wody wymagają także uprawy rolne. Jeśli chce się nawodnić rabatę kwietną, warzywniak, plantację krzewów owocowych, albo warzywa posiane w tunelu lub w szklarni, warto postawić na nawadnianie kropelkowe.
Pomyśl o potrzebach roślin, które chcesz nawadniać!
Brak wody szkodzi niemal wszystkim roślinom. Jednocześnie należy pamiętać, że nadmierne podlewanie również może negatywnie odbić się na ich stanie. Dlatego nawet w zakresie podlewania roślin trzeba zachować umiar. W związku z tym rodzaj zraszaczy i sposób emitowania przez nie wody powinno się dopasować do potrzeb krzewów, drzew, kwiatów, czy trawnika. Należy podlewać je o odpowiednich porach dnia, a co najważniejsze czynić to systematycznie i nie doprowadzać do sytuacji, w której rośliny będą stały w kałużach.
Montaż instalacji nawadniającej – kiedy się nim zająć?
Istnieją dwa rozwiązania. Pierwsze z nich zakłada, że instalację nawadniającą projektuje się od razu i montuje już na etapie zakładania ogrodu. Taka metoda stosowana jest najczęściej. Jednak nawet jeśli już od kilku lat masz ogród, który pełen jest drzew, krzewów i kwiatów, nie ma żadnego problemu z tym, aby nawet wtedy zamontować instalację nawadniającą ze zraszaczami. Jednak tego rodzaju prace mogą wiązać się z pewnymi zniszczeniami i uszkodzeniami, szczególnie w zakresie trawnika. Aby uniknąć takich kłopotów, trzeba by skorzystać z usług profesjonalnej ekipy.
Automatyczne nawadnianie ogrodu – najważniejsze zalety!
Główną zaletą wynikającą z nawadniania ogrodu jest jego piękny wygląd, którego nie zepsują nawet letnie upały i susza. To rozwiązanie gwarantujące systematyczne podlewanie – nawet jeśli zapomni się o tym, zraszacze mogą niekiedy uruchomić się same i rozpocząć pracę. Dodatkowe korzyści to oczywiście oszczędność czasu oraz pracy, jaką należałoby samodzielnie wykonać na podwórku. Widzisz więc, że podlewanie ogrodu to świetny pomysł, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie!
Najnowsze komentarze