Nawadnianie kropelkowe – skuteczna metoda podlewania

Nawadnianie kropelkowe – skuteczna metoda podlewania

Osoby, które mają własny ogród czy działkę, doskonale wiedzą, jak wielkim problemem jest sytuacja, gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz. Jeśli brakuje naturalnego podlewania, gleba bardzo szybko wysycha, a rośliny nie mają warunków do prawidłowego wzrostu. Warto wtedy szukać skutecznych sposobów dostarczenia do gleby odpowiedniej ilości wody. Jednym z nich jest nawadnianie kropelkowe.

Nawadnianie kropelkowe jest doskonałą alternatywą dla zwykłego, ręcznego podlewania. Wiele osób nadal podlewa swoje działki i ogrody ręcznie za pomocą konewki czy długiego węża. Owszem, wtedy gleba otrzymuje duże ilości wody, jednak zdarza się, że wylewamy ją w nadmiarze. Zbyt dużo wilgoci zbytnio nie sprzyja rozwojowi roślin, a przy tym brak umiaru w podlewaniu powoduje spore straty wody, a co za tym idzie – wyższe koszty utrzymania ogrodu. Nawadnianie kropelkowe, choć jest na początku sporą inwestycją, w perspektywie długoterminowej jest opłacalne i w dużej części się zwraca – pozwala bowiem na ograniczenie kosztów eksploatacji ogrodu czy działki.

Od towarowych upraw do przydomowych ogródków

Systemy nawadniania kropelkowego to przede wszystkim zraszacze, mikrozraszacze, a także linie kroplujące. Dostępne są one w wielu rodzajach i wersjach, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb naszego ogrodu. Zupełnie innego nawadniania potrzebuje niewielki trawnik, a innego duża przestrzeń uprawna, na której rosną warzywa czy owoce. Linie kroplujące, choć wydają się nowoczesną formą nawadniania, w rzeczywistości nie są niczym nowym i od dawna używane były do nawadniania warzyw i owoców uprawianych na wielką skalę w szklarniach czy foliowych tunelach. Te same linie kroplujące, w nieco mniejszym zakresie można wykorzystać do nawadniania żywopłotów, rabat kwiatowych i skalniaków, a także tych części ogrodu, w których uprawiane są warzywa i owoce. Co ciekawe, linie kroplujące mają zastosowanie nie tylko w ogrodach, ale też na tarasach i na balkonach do nawadniania roślin posadzonych w pojemnikach. Dzięki liniom kroplującym rośliny mają nieustanny dopływ wody w takiej ilości, na jaką maja zapotrzebowanie, dzięki czemu lepiej rosną i dają o wiele wyższe plony.

Koniec z narzekaniem na brak deszczu

Zraszacze i linie kroplujące ustawia się w taki sposób, by rośliny miały zapewniony optymalny dopływ wody. Wszystko działa w pełni automatycznie i można siłę zraszania i kropelkowania ustawić indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb danej grupy roślin. W taki sposób rośliny bez względu na pogodę mają zapewnioną odpowiednią ilość wody. Ogrodnicy i działkowcy nie muszą więc już z niepokojem patrzeć w niebo i modlić się o deszcz, ich roślinom nie grozi bowiem susza. Gdy pojawią się obfite opady deszczu, systemy zraszające i linie kroplujące można po prostu wyłączyć, a później znowu włączyć dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze oznaki, że rośliny potrzebują wody. Dzięki systemom zraszania można zaoszczędzić sporo wody, którą wcześniej w nadmiarze wylewaliśmy do gleby. Umiejętne używanie systemów powoduje oszczędności wody sięgające nawet 60-70 procent.

System dobrze zaplanowany i dopasowany do potrzeb ogrodu

Systemy nawadniania kropelkowego zawsze powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnego ogrodu. Trzeba między innymi umiejętnie dobrać długość oraz rozmieszczenie węży kroplujących, a także zadbać o dobry i sprawny system sterowania całością. Warto też zwracać uwagę na węże, które rozkładamy na nierównym terenie, przede wszystkim na skarpach. Wtedy powinny być one ułożone w poprzek, dzięki czemu unikniemy spadku grawitacyjnego wody. Przy takim ułożeniu woda nie będzie musiała też płynąć pod górę. W ten sposób cała powierzchnia skarpy i znajdującej się na niej roślinności będzie równomiernie nawodniona.

Kilka wad z pewnością nie przesłania wielu zalet

Nawadnianie kropelkowe, choć ma całe mnóstwo zalet, nie jest też pozbawione ujemnych stron. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że podobnie jak wszystkie urządzenia, także w tym przypadku bardzo duże znaczenie ma regularna konserwacja wszystkich urządzeń wchodzących w skład zestawu. Węże filtrujące mają też to do siebie, że lubią się zapychać. Jeśli więc posiadamy w ogrodzie czy na działce system nawadniania kropelkowego, warto go dokładnie przeglądać i obserwować. Może się bowiem okazać, że niektóre otwory w wężach się zapchają, przez co pewne partie roślin nie będą otrzymywały odpowiedniej porcji wody. W takiej sytuacji szybko zauważymy nierównomierny wzrost i rozwój roślin. Pomimo tych niewielu wad, systemy nawadniania kropelkowego pozwalają właścicielom działek i ogrodów zaoszczędzić sporo czasu, jaki trzeba spędzić na podlewaniu ogrodu. Są skuteczne, bardzo wydajne, a radość z dobrych plonów z pewnością zrekompensuje wydatki, jakie trzeba było wcześniej ponieść na instalację systemu nawadniającego.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy PHU-KIRS www.nawadnianie-ogrodow.pl