Najczęstsze błędy w wykonaniu instalacji elektrycznej

Najczęstsze błędy w wykonaniu instalacji elektrycznej

Błędów w wykonaniu instalacji elektrycznej jest całe mnóstwo. Warto je znać i eliminować już w zarodku. Źle wykonana instalacja nie jest bowiem jedynie powodem wysokich rachunków za prąd czy niedziałających sprzętów. Jest też bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia użytkowników.

Poważne błędy w instalacji pojawiają się często wtedy, gdy inwestorzy realizujący budowę czy remont zbyt mocno ufają w swoje możliwości i biorą się za realizowanie instalacji samodzielnie. Powierzając prace związane z elektryką można większości poważnych błędów uniknąć. Jeśli więc chcemy, aby nasza instalacja działała sprawnie, bezproblemowo i była przede wszystkim bezpieczna, warto jej wykonanie powierzyć doświadczonym fachowcom. Każdy błąd w elektryce może być bowiem opłakany w skutkach.

Brak uziemienia

Choć ta kwestia wydaje się oczywista, wielu inwestorów podczas budowy domu o niej zapomina. Na etapie prac początkowych i kładzenia fundamentów mało kto myśli o uziemieniu. Owszem, można je wykonać także wtedy, gdy budynek już stoi. Jednak wtedy jest to o wiele droższe, a co za tym idzie – także dużo więcej kosztuje.

Za mało gniazdek

Ten problem najczęściej odkrywamy dopiero na etapie użytkowania domu lub mieszkania. Planując instalację elektryczną należy zadbać o to, by w każdym pomieszczeniu znalazła się taka liczba gniazdek, która będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom mieszkańców. Najbardziej problemowy jest brak gniazdek w kuchni przy blacie, a także w miejscach, gdzie znajdować ma się zabudowa z kuchnią elektryczną, zmywarką czy pralką. Warto więc już na etapie projektowania budynku zaplanować rozstawienie mebli, aby we właściwych miejscach umieścić gniazdka. Jeśli ich nie będzie, jedynym rozwiązaniem jest korzystanie z przedłużaczy. A tam, gdzie nie jest to możliwe, konieczne będzie kucie instalacji i jej przebudowa. Brak planowania i myślenia perspektywicznego w tym zakresie zawsze wiąże się więc z utrudnieniami, niedogodnościami, większymi kosztami prac oraz przedłużeniem ich w czasie.

Przewody prowadzone po skosie

To zawsze jest zły pomysł. Przewody powinny być prowadzone w pionie i poziomie, jednak jak wiadomo, prowadząc je po skosie można zaoszczędzić na materiałach. Niektórzy elektrycy idą jednak po linii najmniejszego oporu, a efekty dosyć łatwo przewidzieć. Można uszkodzić instalację za każdym razem, gdy robi się dziury w ścianie do powieszenia półki czy chociażby obrazka. Aby zminimalizować ryzyko, warto jeszcze przed otynkowaniem ściany zrobić jej zdjęcie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak poruszać się z wiertarką w momencie, gdy ściana będzie już idealnie gładka i nie będzie widać żadnych fragmentów instalacji.

Źle zaprojektowane strefy ochronne w łazience

Woda i prąd to nigdy nie jest dobre połączenie, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność podczas prac instalacyjnych w łazience. Strefy ochronne muszą być odpowiednio zaprojektowane, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo użytkowników pomieszczenia. Największym zagrożeniem jest kabina prysznicowa, w obrębie której można stosować wyłącznie urządzenia zaopatrzone w wodoszczelną obudowę oraz zasilane napięciem 12 V. W strefie nad wanna lub brodzikiem również warto zachować szczególną ostrożność i montować wyłącznie takie urządzenia, które są specjalnie wzmocnione i chronione przed strugami wody.

Za mało obwodów

Liczba obwodów w budynku musi być dopasowana do liczby gniazdek. Najczęściej w praktyce do jednego obwodu podłącza się 20 źródeł światła lub 10 gniazd. Zdarza się jednak, że elektrycy dla zaoszczędzenia sobie czasu i pracy podpinają pod jeden obwód całe piętro w budynku. W takiej sytuacji, gdy pojawi się jakakolwiek awaria, prądu nie będzie na całej kondygnacji.

Oszczędzanie na przewodach

Bardzo często dla oszczędności w instalacjach elektrycznych montowane są przewody o zbyt małym przekroju lub osłonięte kiepskiej jakości izolacją. Takie przewody są zdecydowanie mniej trwałe i niezbyt odporne na uszkodzenia i awarie. Biorąc pod uwagę, że przewód instalacyjny ma służyć przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat w niezmienionym stanie, warto inwestować w dobrej jakości, odpowiednio dopasowane przewody. Na bezpieczeństwie i funkcjonalności nie warto oszczędzać, gdyż najczęściej w efekcie różnego rodzaju napraw będziemy musieli wydać sporo więcej.

Skręcanie końcówek przewodów w puszkach

Częstym błędem, który popełniają nawet doświadczeni elektrycy, jest łączenie przewodów znajdujących się w puszkach poprzez skręcanie ich końcówek. Takie połączenie jest niebezpieczne i nietrwałe, gdyż poluzowane przewody mogą bardzo szybko się nagrzewać, co w efekcie prowadzi do pożaru. Jedynym prawidłowym sposobem łączenia przewodów powinno być stosowanie zacisków śrubowych lub złączek samozaciskowych.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy: http://soweloprzegladybudynku.pl/