Jak wybrać najlepszy kask jeździecki?

Jak wybrać najlepszy kask jeździecki?

Jazda konna może stać się prawdziwym hobby, interesującą formą spędzania wolnego czasu, a nawet sposobem na życie. Wszystko przez to, że człowiek bardzo szybko potrafi nawiązać z końmi wyjątkową więź emocjonalną. Jednocześnie jest to sport, który wymaga dosyć dużej sprawności fizycznej, jak również chęci jeźdźca do nauki jazdy i doskonalenia swoich umiejętności. Jednak aktywność tego rodzaju wymaga ze strony jeźdźca nie tylko odpowiedniej kondycji, ale również zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt jeździecki. A warto zauważyć, że nie należy on do najtańszych. Są jednak elementy wyposażenia, które posiadać musi nawet początkujący sportowiec. Wśród nich najważniejszy wydaje się być kask. Sprawdź jakie są rodzaje kasków jeździeckich, jak wybrać najlepszy wariant dla siebie oraz dlaczego posiadanie kasku jest aż tak istotne!

Czym jest kask jeździecki i jaka jest jego rola?

Definiując pojęcie kasku jeździeckiego należy w pierwszej kolejności wskazać, że jest to element wyposażenia jeździeckiego, w który powinien być wyposażony każdy jeździec. Jest to nakrycie głowy, które powinien mieć każdy kto siada na koński grzbiet. Kask można opisać również w kontekście funkcji, jakie pełni. Przede wszystkim stanowi on ochronę i zabezpieczenie głowy jeźdźca podczas jazdy. Kask pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji, w przypadku, gdy dojdzie do upadku.

Zapobiega również uszkodzeniom głowy spowodowanym chociażby przez uderzenie końskim kopytem. Ten element wyposażenia zwiększa bezpieczeństwo jeźdźca i zapewnia amortyzację. W skrajnych wypadkach może on zapobiec powstaniu uszczerbku na zdrowiu, a nawet uratować ludzkie życie. Widać więc, że funkcje, jakie pełni kask mają niebagatelne znaczenie. Warto pamiętać o tym przed rozpoczęciem swojej przygody z tym sportem. Jednak, aby kask mógł w pełni wywiązać się ze wszystkich swoich ról powinien być dobrze dobrany oraz idealnie pasować do kształtu i wymiarów głowy jeźdźca. Dobrze jest więc zakupić swój własny kask, a nie stawiać na ten z wypożyczalni, który nie zawsze będzie miał odpowiedni rozmiar.

Jakie są rodzaje kasków jeździeckich?

Jednak, jak pokazuje praktyka, kask kaskowi nie równy. Dlatego też nawet wśród kasków jeździeckich wyróżnić można co najmniej kilka ich rodzajów. Ich wyróżnienie może być oparte na wielu kryteriach, chociażby takich jak: materiał, z jakiego zostały wykonane, przyjęty przez nie design oraz wiele innych. Najpopularniejsze są następujące typy kasków: regulowane, nieregulowane, klasyczne – kasko-toczki, sportowe, rekreacyjne, nowoczesne, welurowe lub plastikowe.

Co należy zrobić przed dokonaniem zakupu kasku?

Sprzęt jeździecki można teraz kupić na wiele sposobów. Zarówno w tradycyjnym stacjonarnym sklepie, jak również internetowym sklepie mającym w swojej ofercie tego rodzaju akcesoria. Jednak, kask jest na tyle specyficznym elementem wyposażenia jeździeckiego, że musi mieć idealny wręcz rozmiar, pasujący na głowę osoby, która ma go używać. Przed zakupem należy go więc przymierzyć. Można więc od razu udać się do sklepu stacjonarnego, tam sprawdzić czy kask dobrze leży i od razu go kupić. Inna opcja jest taka, że w tradycyjnym sklepie mierzy się dany model kasku, a dopiero później kupuje się taki sam w e-sklepie. Wybór należy do nas. Jednak przed ostatecznym zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Oto niektóre z nich:

– jaki budżet mogę przeznaczyć na zakup kasku?

– jak intensywnie będzie eksploatowany kask?

– z jakiego materiału ma być wykonany kask?

– czy zależy mi również na jego wyglądzie wizualnym?

– czy marzysz o kasku wyprodukowanym przez renomowaną markę?

Jak wybrać dobry kask?

Wybór odpowiedniego kasku nie jest decyzją, którą podejmuje się pod wpływem chwili. Wymaga on dogłębnego zbadania tego tematu. Poznaj więc listę zasad, których praktyczne zastosowanie pozwoli Ci wybrać najlepszy kask. Oto one:

   • Sprawdź jaki poziom bezpieczeństwa gwarantuje konkretny kask. Możesz dowiedzieć się o nim poprzez zapoznanie się z dołączonym do kasku certyfikatem poświadczającym spełnienie przez niego odpowiednich norm bezpieczeństwa i atestów.
   • Nie wybieraj kasków, które nie posiadają certyfikatu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i jest ono kwestią, w której nie warto ryzykować.
   • Zwróć uwagę czy założony na głowę kask jest wygodny, a jego użytkowanie nie powoduje dyskomfortu.
   • Warto również sprawdzić jak działa system wentylacji kasku – jego skuteczność będzie ważna przede wszystkim w upalne dni.
   • Kask przede wszystkim musi być funkcjonalny, jednak obecnie występuje tyle modeli kasków, że można wybierać nawet wśród modnych modeli o interesującym i kreatywnym designie.
   • Kask może uratować nasze życie – nie warto więc zbyt oszczędzać przy jego zakupie.
   • Postaw na kask, który wyróżnia się starannym wykonaniem i solidnym materiałem, jaki został użyty do jego wykonania.
   • Kupując kask nie wahaj się prosić o pomoc sprzedawcę – jego porada na pewno pomoże Ci zmierzyć wymiary głowy i wybrać odpowiedni rozmiar kasku, który będzie dopasowany do głowy jeźdźca.
  • Wybieraj kask z możliwością regulacji.

Podsumowanie

Rozpoczynając swoją własną przygodę z jazdą konną musisz liczyć się z koniecznością zaopatrzenia się w profesjonalny sprzęt jeździecki. Wśród wszystkich elementów, które go tworzą znaleźć można takie, które są jedynie dodatkiem. Jednak wiele z nich stanowi podstawę, bez której obejść nie może się zarówno doświadczony jeździec, jak i osoba, która po raz pierwszy siada na koniu. Jednym z takich standardowych składników jeździeckiego ekwipunku jest oczywiście kask jeździecki. Jednocześnie należy pamiętać, że sam fakt posiadania kasku jeszcze nie jest wystarczający. Kask musi być bowiem odpowiednio dopasowany do konkretnego jeźdźca.

Przede wszystkim powinien mieć właściwy rozmiar, a dopiero na drugim, albo i dalszym planie mogą pojawić się kwestie związane z jego wyglądem. Bowiem to jak prezentuje się jeździec w czasie jazdy nie jest najważniejsze. Dużo bardziej istotne jest to, czy kask jest wygodny i stanowi ochronę głowy jeźdźca oraz zapewnia mu bezpieczeństwo w czasie uprawiania tego sportu. Tylko wtedy zminimalizowane zostaje ryzyko poniesienia kontuzji w razie ewentualnego wypadku podczas zawodów lub treningów. Na koniec weź sobie do serca następującą radę – nigdy nie wsiadaj na konia bez założonego na głowie kasku!