Jak obniżyć poziom potasu w organizmie?

Jak obniżyć poziom potasu w organizmie?

Witaminy i minerały odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka. Zarówno ich niedobór jak i nadmiar może być szkodliwy i powodować uciążliwe objawy. Powinniśmy zatem dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę dziennego zapotrzebowania na dane składniki oraz sporadycznie kontrolować ich poziom badaniami.

Potas

To jeden z pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada on między innymi za kontrolę ciśnienia krwi, regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a także wspomaga pracę nerek. Potas jest bowiem elektrolitem i rozpuszcza się w wodzie. Z racji tego, że rozpuszcza się w wodzie łatwo przenika przez błony komórkowe. Dzięki temu usuwa zbędne produkty przemiany materii, a także dostarcza do komórek niezbędne składniki odżywcze. Dodatkowo potas bierze udział w spalaniu białek oraz pobudza produkcję insuliny. To on pomaga prawidłowo funkcjonować układowi nerwowemu, a także pomaga w dotlenieniu mózgu. Ponadto poprawia koncentrację i zdolność myślenia.

W jakich produktach znajduje się potas?

Najwięcej znajdziemy go w suszonych owocach: w morelach, figach. Jednak doskonałym źródłem jest również awokado, seler i kiwi. Potas, ziemniaki czy banany to kolejne produkty bogate w ten pierwiastek.

Niedobór potasu

Jeżeli w organizmie mamy za mało potasu dostajemy sygnały w postaci spuchniętych nóg, nadciśnienia czy nieregularnego bicia serca. Nierzadko pojawiają się skurcze, zmęczenie i poddenerwowanie. W takim wypadku należy wziększyć spożywanie produktów bogatych w potas lub ewentualnie zażywać suplement diety zawierający potas. Co jednak robić, gdy potasu jest zbyt dużo?

Objawy nadmiaru potasu

Nadmiar potasu nazywany jest hiperkalemią i może występować w formie łagodnej, średniej i ciężkiej. W zależności jak dużo przekroczona została norma potasu we krwi. W wersji łagodnej nie daje bezpośrednich objawów, dlatego jest trudna do wykrycia. W średniej mogą pojawić się drętwienia kończyn, osłabienie mięśni czy mdłości. Objawy te jednak nie są charakterystyczne jedynie dla tego schorzenia. W ciężkiej odsłonie może dochodzić do kołatania serca, wymiotów i bólu w klatce piersiowej.

Jak w naturalny sposób obniżyć poziom potasu?

Należy przede wszystkim jeść jak najmniej produktów, które mają w sobie wysokie stężenie tego pierwiastka. Należy zapomnieć przede wszystkim o suszonych owocach. Można wybrać się do dietetyka, który ułoży specjalną dietę niskopotasową. Dodatkowo można stosować metodę podwójnego gotowania. Zniweluje to poziom potasu w spożywanych produktach. Warzywa należy przed gotowaniem dwukrotnie zalewać gorącą wodą, a następnie płukać pod chłodną. Obowiązkowym jest również picie znacznie większej ilości płynów. Pozwoli to w naturalny sposób wydalać nadmiar pierwiastka z moczem i potem. Jeżeli nadmiar pierwiastka zagraża życiu konieczne jest wykonanie dializy.

Nie lekceważmy problemu

Nadmiar potasu to problem, którego nie należy bagatelizować. Może on poważnie wpłynąć na stan zdrowia, a nawet spowodować zatrzymanie akcji serca. Jednak jeżeli nadmiar utrzymuje się w organizmie długo, mimo zastosowania porad należy poszukać przyczyny. Oznacza to, że nasz organizm nie radzi sobie z filtracją krwi i nie oczyszcza organizmu w odpowiedni sposób. Może być to sygnał mówiący, że mamy problemy z nerkami.