Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

Kto z nas nie zna tego okropnego, przeszywającego bólu? Nie możesz się na niczym skupić, wszystko cię drażni, a najbliższy wolny termin u dentysty na za dwa tygodnie. Co robić? Czy jedynym rozwiązaniem jest potulne cierpienie? Przecież niemożliwym jest to wytrzymać, wszak ból zęba to jeden z bardziej dokuczliwych bóli. Jest kilka domowych sposobów, które złagodzą ból. Pamiętaj jednak, że to jedynie krótkotrwały efekt, niezałatwiający twojego problemu. Jak najszybciej zasięgnij porady eksperta. Nieleczony ból zęba może być katastrofalny w skutkach.

Dlaczego ząb boli?

Przyczyną bólu najczęściej jest próchnica. Która dostała się w głąb zęba. Szczególnie intensywny jest ból, gdy próchnica dostała się do nerwu zębowego. Wtedy potrzebne jest równie nieprzyjemne leczenie kanałowe. Jednak zęby mogą boleć również z innych przyczyn. Często pojawia się także ból spowodowany nadwrażliwością na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. Opuszczanie się dziąsła i odsłonięcie zębiny czy uszkodzenia szkliwa… wszystko to może powodować ból. Na uśmierzenie dolegliwości stosuj następujące metody:

Goździki

Popularna przyprawa kulinarna ma właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne. Dlatego przykładanie wacika nasączonego olejkiem goździkowym powinno uśmierzyć ból. „Zabieg” powinien trwać ok. 15 minut.

Szałwia

Ta roślina oprócz szeregu witamin posiada również właściwości odkażające i grzybobójcze. To prawdziwy ratunek dla twojego zęba, który pomoże zapobiec rozwojowi infekcji. Wystarczy, że przygotujesz napar z liści szałwii i będziesz płukał nim jamę ustną ok. 2 razy dziennie.

Czosnek i cebula

Prawdziwi pogromcy bólu. Czosnek- naturalny antybiotyk, posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwbólowe, dodatkowo zawiera antyoksydanty zwalczające nadmiar wolnych rodników, a zawarta w nim allicyna ma właściwości przeciwgrzybicze. Gdy połączy się on z cebulą, która ma właściwości lecznicze tworzą mieszankę niebezpieczną jedynie dla twojego bólu. Na pewno sobie z nim poradzą!

Jodyna

Popularny środek na rany i stłuczenia. Dlaczego więc miałaby sobie nie poradzić z zębem? Jodyna zabija bakterie, grzyby, a nawet wirusy dodatkowo działając przeciwbólowo. Przykładaj więc do zęba nasączony jodyną wacik lub płucz jamę ustną roztworem wody i kilku kropel jodyny.

Imbir

Sprawdzi się nie tylko jako rozgrzewacz w chłodne dni. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające. Te właściwości wynikają z zawartego w nim olejku eterycznego. Aby wzmocnić działanie zmiel imbir, dodaj odrobinę wody, umieść mieszankę na waciku i przykładaj do zęba. W ten sposób olejek eteryczny uwolni się znacznie szybciej.

Olejek eukaliptusowy

Zawarty w nim cyneon rozprawi się z bakteriami, dodatkowo olejek eukaliptusowy działa przeciwzapalnie, chłodząco i rozkurczowo. Jest to składnik past do zębów, dlatego podziała na ból w pełni profesjonalnie.

Soda oczyszczona

Węglan wapnia podniesie pH w buzi, tym samym hamując rozwój bakterii. Przepłucz jamę ustną roztworem sody oczyszczonej z wodą. Ułatwi to również procesy naprawcze w tkance miękkiej. Metoda ta sprawdzi się szczególnie w przypadku bólu dziąseł.

Nie lekceważ problemu!

Naturalny leków możemy znaleźć wiele. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli efekt będzie zaskakująco pozytywny nie powinniśmy lekceważyć problemu. Nawet jeżeli ząb przestanie boleć powinniśmy udać się do lekarza, chociażby po to, by ustalić, co było przyczyną takie stanu. Mimo, iż ból ustąpił być może trzeba będzie wdrożyć profesjonalne leczenie. Nie odwlekaj tego.